Podstawą funkcjonowania każdego laboratorium jest odpowiedni sprzęt. Bez względu na przeznaczenie i rodzaj eksperymentów, jakie będą w nim dokonywane, fachowe wyposażenie to podstawa owocnych i prawidłowych badań. Aby były one udane konieczna jest nie tylko wiedza laborantów, ale specjalistyczne meble oraz sterylne, nieuszkodzone naczynia. Jednym z najważniejszych elementów laboratorium jest dygestorium.
Co to jest dygestorium
Dygestorium określane jest czasem jako wyciąg laboratoryjny, to przeszkolona komora w kształcie dużej szafy, zaopatrzonej w wydajny wentylator stale wydmuchujący z niej powietrze poza teren laboratorium. Podstawowym zadaniem dygestorium jest zapobieganie wydostawaniu się szkodliwych substancji do wnętrza laboratorium. Stanowi również ochronę przed ewentualnymi pożarami i eksplozjami. We wszystkich dygestoriach występuje przednia szyba podnoszona na regulowaną wysokość, tak by można było włożyć ręce do wnętrza „szafy”, chroniąc jednocześnie twarz za szybą. Wewnątrz jest zwykle oświetlenie, instalacja wodna, gazowa, kanalizacja. Na zewnątrz, np. pod blatem lub na ścianie bocznej znajduje się panel sterujący zaworami wody i gazu. Pod blatem roboczym zazwyczaj znajduje się szafka, w której przetrzymuje się substancje najczęściej używane w dygestorium. Według norm europejskich dygestoria muszą być wyposażone w czujniki kontroli przepływu powietrza oraz blokadę podnoszenia okna na wysokość 500 mm z możliwością kontrolowanego zwolnienia blokady.
Instalacja wyciągowa
Odpowiednio zaprojektowana instalacja wyciągowa jest kluczowym elementem, wpływającym na bezpieczeństwo pracy. Dla prawidłowego działania należy zapewnić przepływ powietrza przez komorę wyciągu – w przypadku dygestorium 1200 mm jest to min. 500 m3/h, dla 1500 mm 630 m3/h, natomiast przy 1800 mm 850 m3/h. Niższe wartości przepływu mogą spowodować spadek skuteczności utrzymania zagrożonej atmosfery w komorze dygestorium. Należy również pamiętać, że skoro urządzenie usuwa z pomieszczenia pewną ilość powietrza, trzeba ją tam dostarczyć. Jeżeli się tego nie dopilnuje w pomieszczeniu uzyskamy podciśnienie, które spowoduje zanik przepływu powietrza przez komorę.